Posted on

Corned Beef Reuben Sandwiches Yum!

I’m a huge fan of Reuben sandwiches.  It all started about 5 years ago where I had a very good one at a restaurant near my work and I started to looking for other good Reuben sandwiches.

Thanks to Redemption Unlimited ladies for mentioning that corned beef is $1.49 lb at Giant this week.   I got a 5 lb brisket for under $8.  That right there is the cost of 1 sandwich at a nice restaurant here in the NOVA area.   I made this recipe for the brisket and then I made this recipe for cabbage, potatos and carrots.   Wow!  This is amazing.  My husband wants another sandwich right now.  I better go make it.

I updated my version a little bit.

Crockpot version

Ingredients

  • 1 5 lb corned beef brisket with spice packet  (I had to cut it up in order to fit in the crockpot)
  • 2 (12 fluid ounce) bottles beer
  • 2 bay leaves
  • 1/4 cup peppercorns
  • 1 bulb garlic cloves, separated and peeled OR 3 teaspoons of jarred minced garlic

Directions

  1. Place the corned beef briskets into a large pot. Sprinkle in the spice packet.  Pour in the beer, and fill the pot with enough water to cover the briskets by 1 inch. Add the bay leaves, peppercorns and garlic cloves. Cover, put on low for 8-10 hours.
  2. Carefully remove the meat from the pot, as it will be extremely tender. Set on a cutting board, and allow it to rest until it firms up a bit, about 10 minutes. Slice or shred to serve.

I’m thinking of taking the cooking liquid, and making french onion soup.

Posted on

Giant Shopping Trip 03/06/10 – saved 50%

Here is the scoop.  I spent $34.96 at Giant today and saved $36.12.   Plus, I got a $5 and $3 catalina to use on my next trip.    I saved 50%!

I used coupons from the Small Victories magazine available at Giant. Ask customer service for this booklet.

There are 4 – $1 double coupons in the Giant circular. Check your Giant circular because it is only available in those ads sent home.

I did 2 catalina deals on this trip.

Spend $15 of frozen food and get $5

Spend $15 of Nature’s Promise (Giant’s Organic brand) and get $3

This is what I did:

1 – Cornbeef Brisket point cut $1.49 lb = $7.69  (I will make it this week and have for dinner and a couple lunches)

1 – 5 lb bag All purpose potatos = $2  (Perfect for the cornbeef and homemade fries)

1 – Green Cabbage $.29 lb = $1.09  (Same as above)

1- Gold Fish Peppridge Farm = $1.47 (Used $1.00 coupon from Small Victories booklet)

1 – Thomas Bagels $2.50 (Used $1.00 coupon March All You magazine)

1 – Dried Goya Lima Beans on clearance $.84 (Not a huge lima bean fan but they are very healthy and I’m hoping I can find a good recipe besides my daughter loves to play with the bags of beans in the kitchen.)

1 – Taco Seasoning in container on clearance $1.60

Spend $15 of frozen food and get $5

1 – Giant Pepper Strips = $1.25 each  (Used FREE coupon from Small Victories booklet)

2 – Broccoli Cheese Birds Eye box  = $1.00 each (Used $1.00/2 coupon from 2/7 ss + $1 double coupon)

4 – Peas bag Birds Eye  = $1.00 each (2 – Used $1.00/2 coupon from 2/7 ss + $1 double coupon)

4 – Corn bag Birds Eye  = $1.00 each (2 – Used $1.00/2 coupon from 2/7 ss + $1 double coupon)

4 – Spinach Birds Eye Box  = $1.00 each (2 – Used $1.00/2 coupon from 2/7 ss + $1 double coupon)

Spend $15 of Nature’s Promise (Giant’s Organic brand) and get $3

3 – NP Mac & Cheese $1.33 each

1 – Garbanzo beans $1.00 (Used FREE coupon from Small Victories booklet)

1 – NP Raspberry Syrup $3.49 each (saved $.50)

1 – NP Edamame $2.50

1 – NP Gallon Whole Milk $5.99

Total before savings $70.09

Your Total Savings $36.12

Total after savings $33.97 + tax $.99

Total OOP $34.96

+ $8 catalina coupons to use on my next trip

Posted on

Does anyone know of places that sell bulk food?

I was just reading MoneySavingMom.com‘s post about her shopping trip this week and purchasing Bulk food from a local store that just sells bulk food at great prices.  I’m super excited about this because in some cases it is a lot cheaper and healthier.

Do you know of a store in the Washington metro area (Northern Virginia, DC, or Maryland) that sells bulk food?

I did a little research and found a place in Harrisonburg, Virginia http://grandmaspantryva.com that is a couple hours away.   The prices are really good.  A great stockpiling place!  I’m curious of the cost of shipping.

“Sucanat, Natural – priced per Pound” $1.69
Unrefined Sugar – (Demerara) – Priced per Pound $1.39
Occident Flour – Unbleached – Priced per Pound $0.69

Anybody purchased from them before?

Posted on

Harris Teeter Shopping Trip – 02/23/2010

I needed milk and I really wanted to go to Harris Teeter for the last day of super double coupon event.  Thanks to my wonderful couponizer I did have several coupons that I could use to make the trip well worth my while.

Here is a neat hint in the front of the store most Harris Teeter stores will have a clearance setup.  This store had a lot of medicine but a lot of it was expired!!! Oops!! Not even sure if they are allowed to sell expired medicines.  Anyway, always check you never know what deals you might find.

I don’t have everything in the picture because I put all of the yogurt and milk away.  Did you stop at Harris Teeter?  What did you get?

3 – Comtrex on clearance for $2.12 each (didn’t have coupons with me but the price looked good)

4 – Cat Chow $4.00 each Used 4  $1.00/4 coupon = $2.00 each

4 – Raisin Bran 20 oz box $3.55  at B1G1  Used 2 IP coupons $1.50/2  = $1.10 for 4 boxes!

2 – Sara Lee Breads = $1.99 or $.99 each

1 – Men Pert Plus $3.65 Used 1 $1.50/1 coupon = $.65 each

1 – Light n fit $2.50 each Used $1.00 coupon = $0.50 each

1 – Activia $2.50 each Used $1.00 coupon = $.50 each

1 – Danonion $2.50 each Used $1.00 coupon = $.50 each

1 – Danimals $2.79 each Used $1.00 coupon = $.79 each

Yellow onions $1.97 Great price!

Bananas $1.25 for 4.3 lbs!  Great price!

Milk $2.99

Total vic savings $16.88

Total OOP $27.91

Posted on

Shoppers Food Warehouse 2/18/10-2/24/10

Dannon Yogurt .49 .60 / 6 from 01/03/2010 SS2 = 6 for $1.14!
Campbell’s chicken noodle or tomato soup .69 .40 / 4 from 01/03/2010 SS = 4 for $1.96
Campbell’s Select harvest soups $1.77 $1 / 1 printable http://bricks.coupons.com/Start.asp?…&z=&r=&pc=&tc= = .77 each!
Starkist chunk light tuna .88
All Liquid detergent $3.99 $2 / 1 from 02/07/2010 RP = $1.99 each
Healthy Choice Complete frozen meals $2.50 $1.25 / 2 printable http://offers.e-centives.com/mcp/pd.cfm?encp=7YG4Y%2B3s70QEE2IB2VsJGffh%2BMWXVEHgB6 0jFdJ01Lmqdc1rJ9KFUbUKD6449yHhe1LTXAqPVTgP%0D%0AS9 dI4F4H5Q%3D%3D = 2 for $3.75
Nabisco crackers $2.50 $1 / 1 from 01/24/2010 SS = $1.50
Prego pasta sauce $2.50
Louis Kemp imitation crab or lobster meat BOGO
Perdue Short Cuts chicken strips $4.99 $1 / 1 printable http://www.perdue.com/coupons/shortc…-01/index.html = $3.99
Polaner All Fruit Spread $2.19 $1 / 1 from 01/10/2010 SS = $1.19
Garnier Fructis shampoo or conditioner $2.99 $1 / 1 from 02/07/2010 RP = $1.99

Posted on

Meal Planning

I’m so late in posting this but I thought I would do it anyway.

Monday: Dinner: Subs from Quiznos  

Tuesday:  Dinner: Tysons nuggets, French fries and Cesear salad

Wednesday:  Dinner:  Ceasar Salad and Turkey Burgers

Thursday: Dinner: Slow Cooked Beef Chuck Roast – Make this into French Dip sandwiches

Friday: Dinner:  Out to dinner! Maybe Sushi.  I LOVE Sushi.

Saturday:  Dinner:

Sunday: Dinner: Coupon class!  I will be going to my Alum Fraternity and teaching a coupon class!  We will be having a pot-luck.

Posted on

Safeway Shopping Trip 2/15/10

Wow!  Thanks to MoneyWiseMoms.com for this awesome trip to Safeway yesterday.  She mentioned that there was a $15 off a $100 coupon in the Sunday 2/14/10 Washington Post which expires on 2/22/10!  Run to your recycling bins to pick it up.

I know spending at least $100 is way above my budget each week but last week I didn’t go to the store so I was hoping I could get it to less than $80.

Note:  I was rushing to get everything put away so my daughter helped me put everything on her table.  She is a great helper!

Drum roll please….

Club card savings $92.45 (includes Safeway coupons and the $15 off $100 purchase + ecoupons)

Coupon savings $12.70  (only manuf. coupons + doubling )

Total Savings Value 59% $112.48

Total cost $80.45

My goal was to get some of the deals she mentioned in her post but unfortunately the store was out of a lot of items including the Cookie Mixes and Raisin Bran cereal.  Today is the last day of this sale.

Here are some other things to keep in mind.   Gina mentioned the $2 off a $10 Ranchers meat coupon, note you can print this coupon off or have it on your Safeway club card like an e-coupon. I had it as an e-coupon.  Unfortunately my dear hubby bought 2 of the best cuts he could find and they were $9.49, and I didn’t notice, duh!  If I had reached $10 it would have been about $8.  Even though I missed that coupon it still wasn’t bad at all!   I now have 2 large chuck roasts for dinner!  Now, what to make?

You can print a coupon for $2 off any $10 Ranchers Reserve Beef purchase at Safeway.com. This week, Boneless Beef Chuck Roast, Shoulder Roast, and Round Tip Roast is all $1.99/lb.

I bought some Jenni o Ground Turkey at $4.99 B1G1 = $2.49 each.  Not bad for high quality ground turkey.  Perfect for yummy turkey burgers this week.  Freeze one for next week!

The Yoplait Fiber one yogurt came out to be a moneymaker because I had a manf. coupon ($1.00/1) and 2 e-coupons ($1.00 each).  I just bought 1 and I got $3.00 off my bill!

YoPlus Yogurt is on sale for $2.00. There was a $1.00 off coupon in the 2/7 insert or you can print this one.

One bummer is I didn’t get the Catalina coupon for the Kleenex.  The machine looked to be broken – note:  red and green lights were blinking!  I don’t think it is worth it to call the Catalina company for a $1.00 coupon, do you?  On the upside/downside on my receipt which is hard to understand, looks like the cashier may have scanned the Safeway coupon twice because I have 2 lines that say:    CPN Kleenex Facial $2.00-   Oops!  4@$1.50 Kleenex $6 – $2 – $2 – $1/4 manufacture coupon= $1 for 4 boxes!  That oops makes it $1 for 4 boxes.  Ok, never mind, I won’t call the Catalina company.

Kleenex Tissue is $1.00/box when you buy 4 using the in-ad SuperCoupon. Use the $1.00/4 coupon from the 1/3 insert, and you’ll also get a $1.00 Catalina coupon for buying 4. That makes them .50/box.

If are looking for a filler at Safeway I strongly suggest getting some Safeway unbleached flour i.e. healthy then regular flour and it is only $1.59 for 5 lbs!

If you like to bake and to have some supplies on hand Knox 5 single packs of plain gelatin are $1.69

I also stocked up on tuna and I didn’t see any signs in the aisle about the limit 6 so I bought 10 and used 2 – $.75 coupons.   I’m good on tuna for a while!

Bumblebee Solid White Tuna is .88/can, limit 6. You can print a coupon for $1.00/5 by registering here. This makes them only .68/can, a great stock-up price.

Posted on

Shoppers Food Warehouse – 2/11/10-2/17/10

Sorry for posting this late, this weekend was a little crazy.  Thanks to Maura from WeUseCoupons.com!

Shopper’s continues Triple coupons at select Shopper’s locations again this week. Tripling up to .50 coupons, $1 coupons are doubled:   3 in Northern Virginia: Centre Ridge store located in Centreville, Bull Run Plaza store in Manassas, and Sugarland Crossing store in Sterling.

MD stores: Westminster store in Westminster, MD and Freedom Village store in Sykesville, MD

Triples are not at any other stores.

Also see Laura’s post from FrugalFriends to see more matchups!

Rice or Pasta a Roni $1 $1 / 3 from 01/03/2010 RP2 = 3 for $2; 3 for $1 at Triples stores
San Giorgio pasta $1
Hunt’s canned pasta sauce $1 .50 / 2 printable ( see page 6 ) Save-A-Lot = 2 for $1; .50 / 2 at Triples stores!
La Yogurt .39 $1.50 / 12 from 01/17/2010 SS = 12 for $3.18!
Bumble Bee Chunk Light tuna .50
Minute Maid Simply Orange orange juice $2.99
Thomas’ English muffins 6 pk $1.69
Charmin Basics 12 roll TP or 8 roll PT $4.99 .25 / 1 from 02/07/2010 P&G = $4.49; $4.24 at Triples stores
Land O Frost lunchmeat $3.99 .55 / 1 from 01-31 RP = $2.89
Gwaltney bacon $2.99
Chef Boyardee cans $1 $1 / 5 from 01-10 S = 5 for $4; 5 for $3 at triples stores
Carolina Pride Sausage rolls $1
Arnold Country bread $2 .55 / 1 from 11/08/2009 SS = .90 —YMMV
Nabisco Crackers $2.50 $1 / 1 from 01/24/2010 SS = $1.50; .50 at Triples stores!
Sargento cheese shreds $2.19 .40 / 1 from 01/03/2010 SS2 = $1.39; .99 at Triples stores
Prego pasta sauce $2 $1 / 1 Heart Smart Sauce ( if included ) from 02/07/2010 SS = $1; FREE at Triples stores if included
Danimals Smoothie yogurt 6 pk $1.99 $1 / 1 from 02/07/2010 SS = .99; FREE at Triples stores!
Campbell’s Healthy Request Condensed Soups $1.25 .40 / 2 from 02/07/2010 SS = 2 for $1.70; 2 for $1.30 at Triples stores
Saltines $2.50
Pop Tarts 12 pk $2.99 Note: Recent 8 ct coupon will not work with this sale!
Pam Spray $2.99 .35 / 1 from 01/24/2010 SS = $2.29; $1.94 at Triples stores!
Maries or Marzetti salad dressing $2.89 $1 / 1 Marie’s from 01/31/2010 SS = $1.89; .89 at triples stores; .75 / 1 Marzetti from 01/24/2010 SS = $1.39

Classico pasta sauce $2.50 $1 / 2 printable http://offers.classico.com/Coupon/= 2 for $4; 2 for $3 at Triples stores
Uncle Ben’s Long Grain & Wild Rice $2.19 .75 / 2 printable http://www.unclebens.com/coupons.aspx= 2 for $2.88
Aunt Jemima breakfast Entrees $1.89 Would the $3 / 5 coupon for Quaker products apply???
Land O Lakes Margarine Quarters $1.19
Daisy Sour Cream $1.39 .50 / 1 from 01/31/2010 SS = .39; FREE at Triples stores
Ellio’s pizzas $3.19
Suave Body Wash $2.29 .50 / 1 from 01/31/2010 RP = $1.29; $1.09 at Triples stores
Wholly Salsa or Guacamole $2.49 $1 / 1 from 01/31/2010 RP = $1.49; .49 at Triples stores!